Zlatá kometa 2015 skončila.

Pro náš kroužek mladých moderátorů DDM byla krásným obdobím příprav, v jejichž průběhu jsme se setkávali s dětmi, s mládeží, která má ráda zpěv, hudbu a která to chce i sdělit lidem v okolí. Zlatá kometa byla prvním ročníkem soutěže ve zpěvu karaoke. Je to použití hudby, která je na internetu snadno dostupná. Zpíváte si svou oblíbenou písničku a naučíte se ji. A pak jen mít odvahu to zkusit. Na výzvu k přihlášení se reagovalo dvacet jedna zájemců, vystoupilo pak „jen“ devatenáct. Atmosféra v hledišti kinosálu muzea byla skvělá. Jako moderátoři jsme byli v zákulisí a tam jsme více násobně vnímali, jak se malé zpěvačky a zpěváci těší na svá vystoupení. Vzájemně si fandili a pozorně sledovali vystoupení svých konkurentů na plátně v hale muzea, kde se přenášelo dění z hlavního sálu. Mohlo přijít více lidí? Mohlo. Že nepřišli, snad je to i jejich chyba. V dnešním světě TV seriálů a nákladných televizních show vyjde pro někoho snaha místních pořadatelů jako možná až zbytečná. Ale, podle názoru snad i spokojených diváků a účinkujících, není a nebyla. Tento druh „samovýroby“ kulturního pořadu je dnes, řečeno mírně, zatlačen do pozadí. Je mnohem jednodušší koupit například divadelní představení za dvacet tisíc korun. Tady však vůbec nešlo o peníze. Vedení města darovalo ceny pro vítěze, drobné dárky obdrželi tak i všichni účinkující. Kulturní služby, které existují, ať se v jejich prostorách něco děje či neděje, naplnily požadavky Domů dětí a mládeže s maximálně kladným přístupem. Porota dostala jen chlebíček a kávu…. . Všichni, kteří se podíleli na této vydařené akci, to dělali ze zájmem o „dobrou věc“. A to je pozitivum a něco, na čem lze stavět i pro příští rok, pro Zlatou kometu 2016 anebo pro jiné typy podobných pořadů, které mohou takto vzniknout. I touto cestou děkují pořadatelé všem účinkujícím, kteří ji vlastně svým zájmem a elánem „udělali“.

 

Václav Žáček a Lukáš Brdíčko / kroužek mladých moderátorů / 

 

Václav Žáček

Na starší kolena jsem se rozhodl k pokusu. Vytvořit kroužek mladých zájemců o moderátorství. Sám jsem v dětství hrál divadlo, pak i režíroval a dokonce napsal jednu hru pro herce-studenty. Na premiéru a současně i derniéru jsem se nemohl pro nemoc podívat a tak jsem svoji jedinou hru ani neviděl. Postupně jsem začal organizovat a moderovat různé společenské akce. Stál jsem u založení festivalu folk a country hudby "Moravskotřebovský bramborák" a vedl klub mládeže. Moderátor musí umět hovořit s lidmi, musí být vnímavý a samozřejmě nebát se prezentovat sebe a hlavně pak pořadatele a jeho záměr tak, aby se divák či posluchač nenudil a získal i potřebné informace. Na snímku vyhlašuji pro asi osm tisíc návštěvníků okresní mírové slavnosti, že se ztratila malá holčička. Rád bych, kdyby se mi podařilo vzbudit v malých lidech zájem o tuto dosti obtížnou, ale zajímavou práci.

Václav Žáček vedoucí kroužku

 

Lukáš Brdíčko

Na mladá kolena, i když nemám skoro vůbec čas pro řádné plnění všech úkolů doma i ve škole, jsem se rozhodl, že ještě zkusím nový kroužek DDM - moderátorství. Moderátory totiž slyším a vidím často, nelze si bez nich představit rozhlas ani televizi. Jsou populární, umí dělat show, upírají se na ně zraky mnoha diváků. A tak jsem zvědav, jaké požadavky na mne jako na úplného začátečníka vzniknou. Mám i jiné koníčky, psa, počítač,ale když se chce, tak to může jít i s tímto novým pokusem.
Lukáš Brdíčko člen kroužku mladých moderátorů